დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს ბენეფიციარები რუსთავის ისტორიულ მუზეუმს ესტუმრნენ.
კულტურულ-შემეცნებითი პროექტის ფარგლებში ბენეფიციარებმა არქეოლოგიური გათხრების შედეგად აღმოჩენილი არტეფაქტები და ეთნოგრაფიული მასალები დაათვალიერეს, ქალაქის ისტორიის ამსახველ დოკუმენტაციას გაეცნენ და იმიტირებულ გათხრებში მიიღეს მონაწილეობა.
საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანი მსჯავრდებულთა რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციის პროცესის მხარდაჭერაა. მსგავს ღონისძიებებს ბენეფიციარებს დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტო მომავალშიც შესთავაზებს.

Beneficiaries of the National Agency for Crime Prevention, Non-custodial Sentences and Probation visited Rustavi Historical Museum.
Beneficiaries of the National Agency for Crime Prevention, Non-custodial Sentences and Probation visited  Rustavi Historical Museum.
Beneficiaries of the National Agency for Crime Prevention, Non-custodial Sentences and Probation visited  Rustavi Historical Museum.
Within the framework of the cultural-cognitive project, they explored artifacts and ethnographic exhibits uncovered through archaeological excavations, studied historical documents detailing the city's past, and engaged in hands-on simulated excavations.
This educational program aims to support the rehabilitation and reintegration of convicts. The National Agency for Crime Prevention, Non-custodial Sentences and Probation will offer similar activities to beneficiaries in the future.