დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნულმა სააგენტომ ყაზახეთის პროკურატურის დელეგაციას უმასპინძლა.
სტუმრები ადგილზე გაეცნენ შინაპატიმრობის ელექტრონული მონიტორინგით აღსრულების, განრიდების პროგრამებს, მსჯავრდებულთა და ყოფილ პატიმართა რესოციალიზაცია-რეაბილიტაციისა და არასრულწლოვანთა რეფერირების სფეროში არსებულ მიღწევებს. ასევე, ვიზიტის ფარგლებში, დელეგატებმა მიიღეს ინფორმაცია პირობითი მსჯავრის აღსრულების პროცესში ინოვაციურ მოწყობილობა „PROBBOX”-ის შესახებ.
ყაზახეთის დელეგაციას სააგენტოს უფროსმა ბესიკ მეურმიშვილმა და სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელმა პირებმა უმასპინძლეს.

The National Agency for Crime Prevention, Non-Custodial Sentences, and Probation welcomed a delegation from the Prosecutor's Office of Kazakhstan, presenting them with the latest innovations and achievements implemented by the Agency.
During the visit, the delegation was introduced to key advancements, including the electronic monitoring, diversion programs, and initiatives in the resocialization and rehabilitation of convicted individuals and former prisoners. Additionally, they received insights into the referral process of juveniles and the use of the innovative “PROBBOX” device for probationers.
The Kazakh delegation was hosted by the head of the Agency, Besik Meurmishvili, along with senior officials from structural units.