დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს უფროსმა გიორგი საჯაიამ სააგენტოს თანამშრომლებს პირველი მოადგილე და ადმინისტრაციის უფროსი წარუდგინა
დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს უფროსმა გიორგი საჯაიამ სააგენტოს თანამშრომლებს პირველი მოადგილე და ადმინისტრაციის უფროსი წარუდგინა.
სააგენტოს უფროსის პირველ მოადგილედ გელა გელოვანი, ხოლო სააგენტოს ადმინისტრაციის უფროსად თამარ ბერიძე დაინიშნენ.
გელა გელოვანს საჯარო სამსახურში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს. სხვადასხვა პერიოდში ის იუსტიციისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროების სისტემაში მუშაობდა.
თამარ ბერიძე წლების მანძილზე მუშაობდა დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოში. ის კარგად იცნობს უწყების საქმიანობის პრიორიტეტებსა და სპეციფიკას.

The Head of the National Agency for Crime Prevention, Non-Custodial Sentences and Probation, Giorgi Sajaia, introduced the Agency’s newly appointed First Deputy Head and Head of Administration to the staff
The Head of the National Agency for Crime Prevention, Non-Custodial Sentences and Probation, Giorgi Sajaia, introduced the Agency’s newly appointed First Deputy Head and Head of Administration to the staff.
Gela Gelovani has been appointed First Deputy Head of the Agency, while Tamar Beridze has been appointed as the Head of the Administration Department.
Gela Gelovani brings extensive experience in public service, having held various positions within the systems of the Ministry of Justice and the Ministry of Internal Affairs over the years.
Tamar Beridze has worked for the National Agency for Crime Prevention, Non-custodial Sentences and Probation for many years. She is well acquainted with the agency's priorities and the specifics of its activities.
Giorgi Sajaia congratulated the newly appointed senior staff and wished them success in their new roles.